معنی طرح و رنگ چوقا
درباره بختیاری ها بیشتر بدانید…

بختیاری‌ها یکی از اقوام لرزبان و مسلمان در ایران هستند و در استان چهارمحال و بختیاری، خوزستان و اصفهان زندگی می‌کنند. زبان آن‌ها بختیاری است. این اقوام با وجود تفاوت‌های فرهنگی و زبانی با اقوام اطراف خود از لحاظ تاریخی، فرهنگی، آداب و رسوم و بافت اجتماعی دارای محیطی متمایز هستند. بختیاری‌ها به طور کلی به مهمان‌نوازی، خویشاوندی و اعتقادات مذهبی خودشان مشهور هستند. همچنین رقص بختیاری و لباس بختیاری از جمله صنایع دستی و رسوم آن‌ها هستند که شناخت جهانی دارند.

بختیاری یکی از قبایل باستانی ایران است که در جنوب غربی ایران و شمال غربی خوزستان و شمال غربی لرستان و جنوب شرقی ایلام و جنوب غربی چهارمحال و بختیاری و شمال بخشی از استان کهگیلویه و بویراحمد زندگی می کنند. قدمت این قوم به هزاران سال قبل می رسد و در طول تاریخ با تبعیضاتی از جمله تبعیضات نژادی، مذهبی و زبانی مواجه بوده اند.

در سال های 1920 و 1921، قوم بختیاری توسط نیروهای پادشاهی در جنگ بختیاری مورد هجوم واقع شدند که منجر به تلفات و خسارات جدی برای آنها شد. این حادثه به عنوان یکی از جنگ های بزرگ در تاریخ ایران شناخته شده است.

فرهنگ و سنت های بختیاری شامل روزهای جشنواره و مراسم مذهبی، موسیقی بختیاری و هنرهای دستی مانند قالی بافی و چوب کنده بافی است. همچنین بختیاری ها به شیوه زندگی شبه کوچی و دامپروری علاقه دارند. این قوم از نظر زبانی به لهجه لری تکلم می کنند که با لهجه کردی و فارسی تاثیراتی در این زبان دیده می شود.

 

لباس بختیاری

لباس بختیاری یکی از لباس‌های محلی و سنتی ایران است که در مناطقی از استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری پوشیده می‌شود. لباس مردانه از 4 قطعه پوشش تشکیل شده است: کلاه خسروی، چوقا، شلوار دبیت حاج علی اکبری و گیوه ملکی. لباس بختیاری زنانه نیز شامل؛ لچک، بندسیزن، مینا، پیراهن و شلوار قری می باشد. لباس بختیاری از دیرباز در مراسم‌های مذهبی، مراسم عروسی و جشن‌های محلی به عنوان لباس سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است و در سال‌های اخیر به عنوان یک پوشش فرهنگی و جذاب جهت جذب گردشگران نیز مورد توجه قرار گرفته است.

 

رقص بختیاری

رقص بختیاری یکی از رقص‌های محلی و سنتی ایران است. این رقص با استفاده از آهنگ‌ها و موسیقی‌های مرتبط با فرهنگ بختیاری اجرا می‌شود و معمولاً در جشن‌ها و مراسم مختلفی مانند عروسی‌ها، جشنواره‌های محلی و غیره به نمایش گذاشته می‌شود. در این رقص، افراد با لباس‌های سنتی بختیاری به صورت دایره‌ای در میان یکدیگر حرکت می‌کنند و با حرکاتی پویا و روان اجرا می‌شوند. رقص بختیاری به عنوان یکی از عناصر مهم فرهنگی بختیاری، در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است.

 

 تاریخچه رقص بختیاری

رقص بختیاری، یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین رقص‌های مردمی ایران است. تاریخچه رقص بختیاری به دوره قاجاریه و حتی پیش از آن برمی‌گردد. با توجه به فرهنگ و رسوم بومی این منطقه و شکل گیری و تحولات فرهنگی، رقص بختیاری در طول زمان به یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مردم بختیاری تبدیل شده است. در دوره قاجاریه، بختیاری‌ها به دلیل طبیعت آب و هوایی و داشتن مراتع فراوان، به دلیل پرورش دام مشهور بودند. با گذر زمان، این رقص به یک مراسم جشنی و خانوادگی تبدیل شده و اکنون بختیاری های سراسر کشور در جشن‌ها و مراسم‌های مختلف شروع و تمام کننده همه جشن ها و عروسی ها می باشد.

 

غذاهای بختیاری

غذاهای سنتی و محلی خوشمزه چهارمحال و بختیاری

 1. نان تیری
 2. نان یوخا
 3. نان ورچاله
 4. کاچی شیر
 5. آش دوغ
 6. آش شنگ و موچه
 7. آش انار
 8. آش آماج بختیاری
 9. آش کشک
 10. آو تفتاله
 11. پرورد دوغ
 12. اوگندی
 13. آبریز یا اوبریز
 14. کله جوش
 15. روغن حیوانی
 16. پیه به جگر (جیر)
 17. گوجه پلو
 18. عدسی
 19. خوراک قارچ
 20. شله بریان
 21. کشک و کدو
 22. کباب بختیاری
 23. توله
 24. کوفته بختیاری
 25. خورشت آلو
 26. چلو خورش به
 27. تاس کباب
 28. گردو پلو
 29. اوترشی
 30. شوربای قیمه ریزه

موسیقی بختیاری

موسیقی بختیاری یکی از مهمترین و غنی‌ترین فرهنگ‌های موسیقایی ایران است که در منطقه‌ای به همین نام در غرب ایران، به خصوص در استان چهارمحال و بختیاری ریشه دارد. این موسیقی در بخش‌های مختلفی از این منطقه و در قالب سبک‌های متنوعی اجرا می‌شود که برخی از آن‌ها شامل موسیقی مردمی، کلاسیک و … می‌شوند.

در موسیقی بختیاری از سازهای متنوعی مانند ساز، دهل، کمانچه، تمبک، نی، تار، سه‌تار و سنتور استفاده می‌شود. همچنین در این موسیقی، آواز به صورت سلیقه‌ای و بدون استفاده از نت‌های ثابت اجرا می‌شود.

موسیقی بختیاری به عنوان یکی از فرهنگ‌های موسیقایی محلی ایران، از جذابیت‌های فراوانی برخوردار است و همواره مورد توجه علاقه‌مندان به موسیقی بوده است.

 

تاثیر مسعود بختیاری بر موسیقی و فرهنگ بختیاری

مسعود بختیاری، خواننده، ترانه‌سرا، آهنگساز و پژوهشگر موسیقی بختیاری است که با اجرای آثار موسیقی بختیاری و بهره‌گیری از ارزش‌های فرهنگی و تاریخی بختیاری، در ترویج و حفظ فرهنگ این منطقه نقش بسزایی داشته است.او در سال ۱۳۶۰ میلادی در روستای “دیزی” در استان چهارمحال و بختیاری به دنیا آمد و در سال ۱۳۸۲ با آلبومی به نام «گل نرگس» به روی صحنه رفت. این آلبوم، شامل ترانه‌هایی با موضوعاتی همچون طبیعت، معرفت، شهریاری، باغ و بستان، سوگواره، سنت و فرهنگ بختیاری بود. این آلبوم موجب شناخته شدن بیشتر مردم ایران با موسیقی بختیاری و فرهنگ این منطقه شد.درست است که مسعود بختیاری در سال 1385 درگذشته است ولی فعالیت‌های او در حوزه موسیقی و فرهنگ بختیاری پس از وفات او نیز ادامه داشته است. به عنوان مثال در سال 1397، پس از وفات او، حمیدرضا نوربخش به عنوان دبیر هیئت موسیقی ملی ایران و با همکاری گروهی از هنرمندان موسیقی بختیاری، اقدام به اجرای یک کنسرت موسیقی با عنوان “شب بختیاری” کرد که با استقبال بسیار خوبی در تهران برگزار شد. بنابراین، می‌توان گفت که فعالیت‌های مسعود بختیاری در حوزه موسیقی و فرهنگ بختیاری پس از وفات او نیز تاثیرگذار بوده است.بنابراین، می‌توان گفت که مسعود بختیاری با اجرای آثار موسیقی بختیاری و فعالیت در زمینه تحقیقات و معرفی این موسیقی، به حفظ و ترویج فرهنگ و هنر بختیاری کمک بسزایی کرده است.

فرهنگ و تمدن بختیاری

فرهنگ و تمدن بختیاری یکی از فرهنگ‌های محلی و سنتی ایران است که مردم آن در منطقه‌ای به همین نام زندگی می‌کنند. بختیاری به عنوان یک منطقه‌ی قدیمی و پویا در جنوب غربی ایران شناخته می‌شود و شامل استان‌های چهارمحال و بختیاری و خوزستان می‌شود.

در فرهنگ بختیاری، سنت‌های قدیمی و محلی هنوز حفظ شده‌اند و مردم آن در برخی از شهرها و روستاهای خود به زبان لری صحبت می‌کنند. این فرهنگ بیشتر به دلیل ویژگی‌هایی مانند زبان، موسیقی، هنرهای دستی و آیین‌های مذهبی خود شناخته شده است.

با اتمام این مقاله، امیدواریم که شما با نگاهی دقیق به فرهنگ، تمدن و سنت‌های مردم بختیاری آشنا شده باشید. اگر به دنبال خرید لباس‌های بختیاری هستید، می‌توانید در سایت lebasbakhtiari.ir لباس های بختیاری مرغوب را سفارش دهید.

5/5 - (2 امتیاز)