خرید چوقا بختیاری (کیارسی و موری باف)
خرید چوقا بختیاری (کیارسی و موری باف)

در این سایت می توانید برای خرید چوقا بختیاری کیارسی باف و مورف بف اقدام نمایید. ارسال محصولات با پست پیشتاز به تمام نقاط کشور رایگان است.

در ادامه شما را به مطالعه این متن و مقاله دعوت می نمایم.

مشاهده فروشگاه آنلاین لباس بختیاری 

 

پوشش و لباس محلی هر قومی نشان‌ دهنده فرهنگ و عقاید آن قوم است. لباس محلی بختیاری ( چوقا ) یکی از زیباترین و اصیل‌ترین لباس‌های محلی، نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیاست.

به گفته ویل دورانت: “تمدن اشتراک مساعی است و هم رقابت. بنابراین چه بهتر که هر ملتی دارای فرهنگ، دولت، اقتصاد، لباس و آوازهای خود باشد.”

نظر به قدمت و اصالت ایل بختیاری، تا حدودی به هنرهای دستی آن ها از جمله گلیم، گبه، قالی لُری، و انواع دست بافته های کوچک تر، هم چون سفره آردی، وریس، نمکدان و اقسام دیگر، که با توجه به تعریف هنر از دید اساتید این حوزه، در حیطه جغرافیایی «هنر های ایلی» و «هنرهای روستایی» قرار می گیرد، پرداخته شده است.

ویژگی‌های لباس محلی مردان و زنان بختیاری بر اساس شکل و نحوه‌ی زندگی مردمان این قوم و آب و هوای منطقه ای که در آن ساکن هستند، صورت می‌گیرد.

 پوشش لباس محلی مردان لُر

لباس مردان بختیاری، اصیلترین نوع پوشش است که تاریخ آن به دوران باستان ایران برمیگردد.

این جامه قدیمی دارای چند بخش زیر است:

۱- کلاه کیخسروی( کلاه نمدی): کلاه سیاهرنگ و استوانه‌ای شکل، ساخته شده از پشم بز، نماد بزرگی.

۲- چوقا( چوخا): ردایی بلند که مخصوص تن پوش مردان بختیاری است.

۳- دبیت: شلوار بسیار گشاد به رنگ مشکی و دارای تنها یک جیب است.

۴- گیوه یا کفش بختیاری( گیوه ملکی): نوعی کفش با رویه پنبه و سفید رنگ، دارای کفی محکم به رنگ سیاه یا بنفش که توسط خود بختیاری‌ها درست می‌شود.

۵- سُتِره: زیرپوش مردان لُر

۶- شال: پارچه ای به رنگ سفید که به جای کمربند دور کمر می‌پیچند تا شلوار را نگه دارد.

چوقا چیست؟

چوقا که گاهی چوخا یا چوغا هم تلفظ می‌شود، بالاپوش بدون آستین( در بعضی موارد گفته می‌شود که دارای آستین کوتاه است که از آن به عنوان جیب نیز استفاده می‌شود) مردان عشایر لُر بختیاری در جنوب غرب ایران است که در مراسم‌های گوناگون آن را بر تن دارند. خرید چوقا بختیاری با توجه به کیفیت بافت و مواد اولیه آن ممکن است برای هر مرد بختیاری هر چند سال یکبار پیش بیاید.

در ترکی «چوغا» جامه پوستین است، ومعرب آن «جوخ » است.

اولین بار مادها از این لباس بلند استفاده کردند و در سنگ نگارهای دوره ساسانی هم این ردا برتن آنها دیده می‌شود.

چوقا به دست زنان بختیاری با کمک پشم گوسفند بافته می‌شود. مردان در زیر این پوشش در تابستان پیراهن و در زمستان لباس گرم یا کت می‌پوشند.

تاریخچه ورود چوقا به ایل بختیاری

چوقا دارای قدمت هزار ساله است و بنا به گفته های برخی کارشناسان طرح آن الهام گرفته از چغازنبیل شوش(بزرگترین معبد ایلامیان) می‌باشد.

در زمان قدیم چوقا را فقط لرهای فیلی(گروهی از مردم کرد و مردم لر) در شوش و لرستان می‌پوشیدند.

تعدادی از نویسندگان بی خبر از تاریخ چوقا نوشته اند که، چوقا دارای سابقه زیادی نیست و بعد از دوره رضاشاه که لباس سنتی بختیاری (شال و قبا) منع شد، چوقا رایج شد و برای اثبات حرف خود گفتند “چرا هیچ یک از سران بختیاری عصر مشروطه عکسی با چوخا ندارد؟”

در حالی که چوقا هویت طبقاتی داشت و امری طبیعی بود که سران و اشراف با این لباس عکس نمی‌گرفتند. در مورد سابقه چوقا می‌توان به فیلم «ستیز یک قوم برای زندگی» معروف به «فیلم علف» ساخته «مریان سی کوپر» که در سال 1304 خورشیدی و قبل از یکسان سازی لباس در دوره پهلوی فیلمبرداری شده بود اشاره کرد که هر دو پوشش یعنی هم شال وقبا و هم چوقا در بین بختیاریها دیده می‌شود.

در شمال شرق دزفول، دِهی به نام لیوس وجود دارد که در آن چوقایی بافته می‌شود که به چوقای لیوسی (وزن آن كمتر از يك و نيم كيلو گرم مي باشد) معروف  وبه دليل زيبايي ، كيفيت بالا و وزن بسيار سبك دارای طرفداران زیادی است.

در تاریخ ایلات اتحادیه چهارلنگ بختیاری روایت است  که یک زن یا یکی از کلانتران منطقه لیوس دزفول، در سال 1303 خورشیدی یک چوخای بختیاری را به محمدتقی خان شجاع الممالک از سران چهارلنگ اهدا کرده و از وی خواسته اند که آن را بپوشد و پس از آنکه محمدتقی خان شجاع الممالک چوقا را بر تن کرد، این لباس در بین طبقات بالای جامعه نیز رواج یافت.

در ادامه تحولات دوره پهلوی که لباسهای محلی ممنوع شدند، لباس مجلسی «شال و قبا» از بین رفت. بعد از سال 1320 خورشیدی و در جریان قیام ابوالقاسم خان بختیار، جمعی از اطرافیان ابوالقاسم خان لباس چوقا را بر تن کردند و همین باعث شد چوقا ماهیت طبقاتی خود را کاملا از دست داده و نماد غیرت و مردانگی و مبارزه گردد و عمومیت و محبوبیت یابد.

چگونگی بافت و طرح چوقا

چوقا دارای پوششی با دو رنگ سیاه و سفید است که بلندی آن تا زیر زانو می‌رسد. نقش‌های این پوشش ثابت بوده و در آن خطوط سیاه به صورت عمودی وارد خطوط سفید می‌شوند.

خرید چوقا بختیاری (کیارسی و موری باف)

 

برای بافت چوقا از دارِ خوابیده و تکنیک بافت مانند گلیم ولی ریز بافت و با تاروپود نازک استفاده می‌شود. طول پارچه مخصوص چوقا ۵/۲ تا ۵/۳ متر و عرض آن ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر با تارهایی از جنس پنبه و پود پشمی است. هر چقدر نخی که از پشم درست می‌شود نازک‌تر باشد بافت چوقا زیباتر است.

ريسيدن پشمي كه از آن چوقا بختیاری درست می‌كنند بسيار مشكل است. از بين كلي پشم، اعلاء ترين، نرم‌ترين و لطيف ترين الياف آن را انتخاب و خرید مي‌كنند و دقیق با صابون می‌شويند. زناني كه قصد ريسيدن الياف چوقا را دارند، ناخن شصت دست چپشان را مدتي بلند مي‌کنند. سوراخ كوچكي در ناخن بلند شده ايجاد كرده و پشم را از آن عبور مي‌دهند و به شكاف يك دوك كوچك متصل مي‌كنند. پشم در حد سوراخ ناخن از آن عبور كرده و با حركت دوراني دوك تبديل به نخ نازك و يكنواختي مي‌گردد. براي پود چوقا هميشه از اين نوع خامه استفاده مي‌كنند و در بعضي موارد تار آن را از پنبه مي‌گيرند.

پس از آماده شدن قطعات بافته شده آنها را به اندازه دلخواه برش زده و کنار هم دوخته تا لباس مردان بختیاری شود.

 

نحوه دوخت چوقا بختیاری

چوقا بصورت نواری به عرض ۵۰ سانتیمتر و بلندی ۵ متر بافته می‌شود. این نوار دو قسمت مساوی و متفاوت دارد. در قسمت اول بافت آن در طول، نوارهایی است به عرض  یک سانتیمتر با بافت یک  ردیف نازک که با نخ مشکی جدا شده و در همین قسمت ادامه می‌یابد. در قسمت دیگر نقش پله ای با رنگ مشکی جای دارد. وقتی بافت کامل شد، بافت ساده را برای پایین تنه و بافت دارای نقش پله‌ای مشکی را برای بالاتنه می‌دوزند.

مدت زمانی که برای بافت یک چوقا صرف می‌شود حدود ۲۰ روز است و برای آن متوسط حدود یک کیلوگرم نخ پنبه ای و یک کیلوگرم خامه پشمی استفاده می‌شود.

قیمت خرید چوقا بختیاری بستگی به خوش بافت بودن آن دارد.

معنی خط‌های سیاه و سفید در چوقای بختیاری

در مورد خطوط چوقا گفته می‌شود که از روی مقبره کوروش الهام گرفته‌اند. به طوری که خط‌های سفید نماد سپنتا مینو(فرشته نیک) که از پایین به بالا می‌آیند و خطوط سیاه نماد انگره مینو(اهریمن) که از بالا به پایین می‌روند و معتقدند که بیانگر پیروزی خوبی بر بدی است. برخی دیگر معتقدند که شبیه شاخ قوچ، و نشان‌دهنده قدرت، رهبری و صلابت می‌دانند.

ترکیب رنگ‌های دیگر چوقا علاوه بر سیاه-سفید می‌توان به رنگ‌های کرم-آبی، کرم-سرمه‌ای، کرم-قهوه‌ای هم اشاره کرد.

 

مشاهده فروشگاه آنلاین لباس بختیاری 

تفاوت چوقای بختیاری و چوقای فیلی

در ابتدای چوقای بختیاری و چوقای فیلی به یک شکل بودند، اما در گذر زمان بین آنها تفاوت به وجود آمد، ولی تفاوت‌ها آنقدر زیاد نیست که بتوان احساس کرد.

۱- چوقای فیلی کوتاهتر و تنگ‌تر از چوقای بختیاری

۲- عرض چوقای فیلی ۷۰ سانتیمتر ولی عرض چوقای بختیاری ۹۰ سانتیمتر یعنی بلندتر از حد زانو

۳- چوقای فیلی با پارچه دوزی به صورت زیر تزیین می‌شود:

به این شکل که نقش از یقه برگی را با پارچه سیاه به روی سینه و کتف چوقا می‌دوزند.

ولی چوقای بختیاری پارچه دوزی ندارد.

۴- در پشت چوقای فیلی یک چاک بلند یا کوتاه، به وسیله بریدن ایجاد می‌کنند ولی چوقای بختیاری چاک ندارد.

۵- چوقای فیلی دارای تراکم خطوط باریک بیشتری نسبت به چوقای بختیاری است.

به خاطر همین تراکم بالا، خطوط خیلی به هم نزدیک بوده و رنگ چوقای فیلی خاکستری به نظر می‌رسد.

۶- پشت چوقا دارای قاب‌های پله‌ای که باعث شده سطحی را در پشت چوقا در برگیرد. این سطح در چوقای فیلی خیلی کمتر از چوقای بختیاری است.

۷- در چوقای بختیاری قاب‌های پله‌ای از لبه‌ی حلقه‌ی یک آستین تا لبه‌ی حلقه آستین بعدی در پشت چوقا را گرفته، اما در چوقای فیلی این محدوده‌ی قاب‌ها سطح کمتری را اشغال کرده است.

۸- در چوقای فیلی از لبه‌ی حلقه آستین تا شروع اولین قاب حدود ۱۵ سانتیمتر بدون قاب است.

۹- قاب‌ها در چوقای فیلی به صورت باریک یا خیلی پهن و تعداد کم است.

موارد استفاده از چوقا

  • در فصل گرما

در فصل گرما چوقا برای حفظ رطوبت و خنکی استفاده می‌شود. دامن چوقا را از پایین تا کرده به کمر می‌بندند تا دست و پا گیر نباشد ودر زیر آن پیراهن می‌پوشند.

  • در فصل سرما

برای نفوذ نکردن باد و سرما چوقا را با شالی در کمر به بدن محکم می‌کنند و زیر آن کت می‌پوشند.

به علت تراکم بالا و پشمی بودن آن این پوشش مانع نفوذ باران است.

در خرید چوقا بختیاری انتخاب جنس، رنگ کت و پیراهن به سن و سال و موقعیت اجتماعی افراد بستگی دارد.

مشهورترین و با کیفیت ترین چوقا

نوعی چوقا در ایل بختیاری در طایفه کیارسی تولید می‌شود که به کیارسی بف(بافت) معروف است و دارای بافتی ظریف و تارهایی از جنس پنبه می‌باشد.

منبع اصلی چوقا در چهارمحال و بختیاری، شهرستان کوهرنگ در بخش بازفت و منطقه علیا و صفلی است.

قیمت خرید چوقا بختیاری

قیمت خرید بیشتر چوقا بستگی به بافت دست و جنس آنها دارد (برای مشاهده قیمت ها از فروشگاه سایت دیدن کنید). جنس اکثر چوقاهای بختیاری شامل:

  • پشم( نخ پشم)
  • کرک پشم( نخ پنبه‌ای): کرک پشم گرانتر از پشم است.

دو روش را می‌توان برای بافت چوقا در نظر گرفت:

۱)  تماما از نخ پشمی یا نخ پنبه‌ای استفاده کرد.

۲) از نخ پنبه ای به عنوان تار و نخ پشمی به عنوان پود استفاده می‌شود.

همچنین به دلیل طرح و دوخت اختصاصی هر تولید کننده برای خودش، لباس محلی دارای قیمت‌های متفاوتی است. اما قیمت حدودی و ثابتی را براساس دوخت و جنس پارچه مشخص می‌کنند.

اشعار شاعران بزرگ درباره چوقا

چوقا، لباس قدیمی طبقه عادی مردم در ایران بوده و نشانه عرفان ایرانی و نماد انسان‌های پاک و بی آلایش است که دلبستگی به مال دنیا ندارند.

به همین منظور شاعران زیادی در اشعار خود برای توصیف انسان‌هایی که به جبر روزگار یا به انتخاب خود، راحت طلبی را کنار گذاشته و به مبارزه با دشواری پرداخته‌اند شعرهایی می‌سرودند.

خاقانی شروانی(شاعر بزرگ ایران)

مرا بینند در سوراخ غاری

شده مولو زن و پوشیده چوخا

چوقا جز آثار ملی کشور شد

چوقا یکی از شاخص‌ترین هنر دستی زنان عشایر بختیاری است که باعث شده مردان بختیاری را از سایر اقوام متمایز و جدا کند.

این پوشش زیبا به علت خاصیت هم دمایی با محیط مورد استفاده در فصول گرم و سرد قرارمی‌گیرد.

لازم به ذکر است که ثبت چوقا با قدمت ۱۵۰ ساله به عنوان یازدهمین اثر میراث فرهنگی و معنوی در لیست آثار ملی کشور در جلسه شورای ثبت میراث فرهنگی کشور در مورخ۱۵/۱۰/۱۳۹۳ با کد شناسایی ۵۴/۹۹/۱/۷۰۱ در فهرست آثار ملی کشورثبت و مورد تایید رسید‌.

نحوه خرید چوقا بختیاری

“می‌توانی بیشتر انتظار داشته باشی اما کمتر پرداخت کنی”

گاهی اوقات انتخاب یک محصول خوب و اصیل از بین تعداد زیادی محصول کار سختی است.

انتخاب و خرید چوقا بختیاری مناسب و هزینه کردن درستِ پولی که با زحمت به دست آوردیم، نیازمند اطلاعات کافی هست.

این اطلاعات را معمولا می‌توانیم از کسانی که چوقا بختیاری را خرید کرده  و یا تولید می‌کنند و تجربه‌ی کافی دارند به دست آورد.

شما از طریق همین سایت و با کمک گرفتن از طراحان و متخصصان رایگان ما میتوانید برای خرید لباس محلی بختیاری چوقا در سایز و جنس‌های مختلف، با کیفیت و قیمت مناسب طبق سلیقه خودتان اقدام کنید.

مشاوران ما در تمام ساعات شبانه روز آماده ارایه خدمات به شما عزیزان برای خرید مناسب هستند و هر آنچه را که برای خرید یک چوقای اصیل بختیاری نیاز دارید در اختیار شما قرار خواهند داد.

مشاهده فروشگاه آنلاین لباس بختیاری  

5/5 - (2 امتیاز)